Ökoturizmus a Körösök Völgyében

Egy terület idegenforgalmi értékét elsősorban a meglévő adottságok határozzák meg. A Körösök völgye esetében elsősorban a természeti értékeket kell kiemelni. A termál- és gyógyvizek (Gyula, Békéscsaba, Gyomaendrőd), a Körös folyók és holtágaik, tavak vízi adottságai, a védett természeti értékek, a növények, a nagyvadak, a napsütéses órák magas száma speciális lehetőségeket kínálnak. A pontszerűen előforduló jelentősebb turisztikai célpontok esetében a művi adottságok egyházi és világi emlékei, valamint az azokra sokszor ráépülő rendezvények (kongresszusi turizmus, kulturális rendezvények, néprajzi adottságok, sportesemények stb.), bírnak kiemelt jelentőséggel. Egyes esetekben a speciális forgalmi helyzet (pl. határátkelő) növelheti az adott település turisztikai potenciálját. Nagyon fontosak az emberi adottságok (vendégszeretet stb.) is, amelyek mindenfajta vendégfogadás, de különösen a falusi és az agroturizmus alapvető feltételét jelentik. A KVNP adottságai elsődlegesen az (egyre inkább összefonódó) aktív- és ökoturizmus, első sorban a vízi, a kerékpáros, a gyalogos, a lovas és a horgász turizmus számára nyújt kiváló lehetőségeket.

A vízi túrák

Nagyon kevés olyan terület van ma Magyarországon, amely a sok évszázados természetátalakítási folyamatok ellenére szinte érintetlen harmóniában tudott megmaradni. A Körösök, a Körösök völgye környezeti értékei sokakat csábítanak e csodálatos térség megismerésére, ezért nem meglepő, hogy a kor társadalmának turisztikai igényei az aktív és az ökoturizmus elterjedését hozták erre a vidékre is. A vízi közlekedés, valamint a vízi túrázás a Körösökön egyáltalán nem új keletű dolog, viszont rangjához méltó helyére a szervezett vízi túrázás szempontjából csak az utóbbi években került. A Körösök mentén megjelentek a kishajókikötők, a szabad strandok, egyéb vendéglátó- és pihenőhelyek, melyek immáron felkészülten várják a pihenni vágyó vízi túrázókat a folyók mentén.

Az alábbi térkép a vízítúra megálló pontokat mutatja be. – A térképre kattintva a Google Maps alkalmazásra navigál a térkép így egyedi útvonalterv is kialakítható indulási helytől függően.

 

 

Kerékpár túrák

A kerékpár, a kerékpározás az egyik legelterjedtebb közlekedési eszköz és közlekedési forma az alföldi, tájakon, településeken. Ez alól a Körösök völgye, mint tájegység sem kivétel. Majdnem minden itt élőnek van kerékpárja, és azt nem csak, mint sporteszközként, hobbiból használja, hanem igen szerves részét képezi a helyi közlekedésnek. A környék településein, és a településeket összekötő fő közlekedési utak mentén egyre több az új kerékpárút. Kevés hely van még az országban, ahol a kerékpárosoknak ilyen jó lehetőségeik vannak a túrázáshoz. Az év legnagyobb részében járható gátkoronák megsokszorozzák a már meglévő kerékpárutak hosszát. A Körösök gátjain Csongrádtól a román határig, sőt most már azon túl is tekerhetünk autómentes, csöndes, csodaszép környezetben, így folyóink az ökológiai folyosó mellett aktív turisztikai útvonalként is szolgálnak. Bekapcsolva a kerékpárutakat, igénybe véve az alsóbbrendű közutakat, valamint földutakat, a teljes régió biztonságosan bejárható.

Az alábbi térképen a főbb kerékpáros túraútvonalakat mutatja be. – A térképre kattintva a Google Maps alkalmazásra navigál a térkép így egyedi útvonalterv is kialakítható indulási helytől függően.

 

Gyalogos túrák

A Körösök völgyének alföldi területei talán első pillantásra nem rendelkeznek olyan klasszikus természetjáró helyszínekkel, mint a hegyvidékek vagy egyéb nagyobb összefüggő természeti területek, de alaposabban szemrevételezve a tájat, előtűnik az a mozaikos egység, amely a hajdani őstermészet puszta-, sztyepp- és erdőfoltjaiban, illetve a folyóvizek még ma is egybefüggő zöld folyosóiban öröklődik. A természetjárás útvonalai egy ilyen erősen átalakított tájon persze nem korlátozódhatnak csupán a sokszor egymástól elszigetelt természeti egységekre. Különösen a jelzéssel ellátott alföldi túraútvonalak jellemzői, hogy a környező településeket, külterületeiket, azok természeti, történelmi és kulturális látnivalóit fűzik fel.

Lovas túrák

A Körösök völgye természeti szépségekben gazdag vidékét bejárhatjuk gyalog, kerékpárral, de lóháton is. Az itt kanyargó folyók, holtágak partjai, az erdei és pusztai utak kiváló lehetőséget adnak a lovas túrázásra. Gazdag építészeti örökségek, történelmi emlékek sokasága teszi vonzóvá a lovas ember számára is ezt a tájat. Az ország délkeleti szegletén pezsdülő lovas élet hívja fel a lovat, a lovassportot és a lovas turizmust szerető és művelő emberek figyelmét.

A Körösök völgyében a lovas hagyományok fiatalnak számítanak. A korabeli tudósításokban azonban már olvashatunk az 1890-es évektől rendszeressé váló békéscsabai lovasversenyekről, a szarvasi gazdák 19. századi tenyésztői munkájáról, később a 100 km-es távhajtó versenyek izgalmairól. A mai lovas bázisok szívesen vállalják és elevenítik fel a lovas hagyományokat, örvendetes, hogy a lótenyésztés és lovassport is újra fellendülőben van ezen a vidéken. Ma már a lehetőségek széles tárháza fogadja az idelátogatókat: sétakocsikázás, futószáras lovagoltatás, túrakocsikázás, gyógylovagoltatás, lovasoktatás, panziós lótartás, lovas szánkózás.

Jelenleg a túralovaglás még gyerekcipőben jár térségben, így erre a túrnemre külön túrútvonalak még nem alakultak ki a térségben.

Horgászat

A Körösök völgyének folyói egykor a Kárpát-medence legnagyobb halbölcsőit táplálták. Az áradások időszakában szinte végtelen mocsarakká terülő folyók halbősége legendás volt, és a 19. századi folyószabályozások után még sokáig az is maradt. A horgászok körében még az 1970-es években is fogalomnak számított e vidék, amit jól jellemez, hogy az akkori országos fogási rekordlista tíz legnagyobb harcsája közül hat a Körösökből került ki.

Ma már korántsem ilyen kedvező a helyzet. A természetes vizek halállománya lecsökkent, amit az emberi tevékenységeken túl a megváltozott és jelenleg is változó környezeti állapotok kedvezőtlen hatásai egyaránt eredményeznek. Mindezek ellenére a Körösök völgyének magyarországi területei ma is a horgászat egyik kiemelt vidékének számítanak a Kárpát-medencében. A több száz kilométer élővíz, a több tucat holtág, a tájat behálózó csatornarendszerek és a számtalan kisebb-nagyobb bányató az adottságok rendkívül gazdag tárházát jelentik.

A térségben meghatározó és nélkülözhetetlen napjainkban a Körösvidéki Horgász Egyesületek Szövetségének munkája. Az alábbi oldalon részletes leírással lehet böngészni a térség horgászhelyei között – térképi megjelenítés mellett: https://www.khesz.hu/horgaszvizeink/