„The Nature Corner”
Nagyszalonta – Békéscsaba határ menti térség természeti értékeinek védelme és fejlesztése

 

Az Interreg V-A Románia-Magyarország program keretében megvalósuló „The Nature Corner – Nagyszalonta – Békéscsaba határ menti térség természeti értékeinek védelme és fejlesztése” elnevezésű projekt román-magyar partnerség keretében, a Nagyszalontai Önkormányzat vezetésével, a romániai „Milvus Csoport” Madártani és Természetvédelmi Egyesület, Békés Város Önkormányzata, és a Körösök Völgye Natúrpark Egyesület részvételével valósul meg. A projekt átfogó célja Nagyszalonta – Békés határ menti térség természeti értékeinek megőrzése, fejlesztése, rehabilitációja, valamint hozzáférés biztosítása a széles nyilvánosság számára. A megvalósítás újdonsága a határon átnyúló civil és önkormányzati partnerségben megvalósuló, közös természeti örökség megőrzése és fejlesztése.

A projekt összköltsége:
2.997.387,86 euró, melyből 85% ERFA finanszírozás, 10/13 % a magyar, illetve a román kormány támogatása, 2/5 % a projektpartnerek önrésze. Egyesületünk önálló költségvetése 200.000 euró.

A KVNE projektbeli szerepe: A Körösök Völgye Natúrpark Egyesület projektben vállalt feladata röviden összefoglalva a Natura 2000 területekkel kapcsolatos pozitív attitűd kialakítása a lakosság körében. Ezt a célt két egymáshoz szorosan kapcsolódó tevékenységtípuson keresztül kívánjuk elérni: egyrészt ismeretátadást és a természetvédelmi attitűd javítását célzó szemléletformáló tevékenységekkel, másrészt olyan kutatási tevékenységekkel, melyek eredményei a későbbiek során visszacsatolásra kerülnek a szemléletformáló programok keretében.

Projekt elérhetősége: https://www.dropia.eu/hu
Közösségi oldala: Dropia



Szakmai tevékenységek eredményei a projekt keretében

KÖRÖSÖK VÖLGYE ÉLMÉNYMAGAZIN MEGJELENTETÉSE MAGYAR ÉS ROMÁN NYELVEN

A Körösök Völgye Natúrpark Egyesület gondozásában megjelenő magazin egyedülálló módon mutatja be a Körösök völgye földrajzi régiót, ezt a Kárpát-medence szívében elhelyezkedő, határon átnyúló, turisztikai értelemben még fiatal tájat.  A kiadvány egyik fontos célja, hogy a Körösök völgyébe vendégként érkezők széleskörűen tájékozódhassanak a térségről, ezzel itt tartózkodásukat élménydúsabbá tehessék. Ennek okán a két periódusban megjelenő lapszámok (2011-2013 és 2018-2023) mindegyike élményszerűen állítja fókuszba ennek a titokzatos, vízből született tájnak az ezerarcú világát, amelyhez a széles látómezőt különböző, prioritást jelentő témacsoportok hivatottak biztosítani.  A Körösök völgye egyedülálló természeti csodáit, a gazdag történelmi és kulturális kincseit, a páratlan aktív turisztikai lehetőségeit, a fenntartható natúrparki jó gyakorlatok jövőirányait hangsúlyosan előtérbe helyező, érdemi szakértők tollából származó cikkeket pazar fotóanyagok illusztrálják, hogy látványában is még inkább lebilincselővé váljon a hegyeket-völgyeket és rónaságokat a folyók útján bejáró virtuális utazás.

A magazin aktuális számait itt olvashatja: https://www.korosoknaturpark.hu/korosok-volgye-elmenymagazin-lapszamok/

Tudásfórum megtartása 2 alkalommal

A Körösök Völgye Natúrpark Egyesület projektben vállalt fő feladatainak átfogó célja, hogy növelje a Natura 2000 területekkel kapcsolatos pozitív attitűddel rendelkező lakosság arányát. A fő hangsúly a lakosság pozitív hozzáállásának növelése a Natura 2000 programhoz. Ennek keretében a KVNE olyan közvetlen kommunikációs és szemléletformálási tevékenységeket szervez, amelyek célja a Natura 2000 és a természetvédelmi célok ismereteinek továbbítása a helyi társadalom számára. A tevékenység egyben példaértékű is, hogy hogyan lehet megoldani a természetvédelem és a térségfejlesztés gyakran eltérő érdekeiből következő konfliktusokat. A természetvédelem elfogadottságának növelésével a projekt hozzájárul az EU természetvédelmi törekvései interregionális szabályozási gyakorlatának kialakításához is.

A szakmai rendezvények 2019. június 01-én és 2019. október 03-án került megtartásra – eredményekről bővebben: Körösök Völgye Élménymagazin 2020/1. lapszámában

Szakmai fórumok képekben

Green Békés környezeti nevelési családi nap megtartása 2 alkalommal

A Tudásfórummal párhuzamosan került sor a rendezvényekre Békéscsabán a Körösök Völgye Látogatóközpontban és környékén, a Széchenyi Ligetben. A rendezvények környezet- és természetvédelmi szervezetek számára nyújtottunk bemutatkozási lehetőséget, valamint helyi termelői vásárral, kézműves foglalkozásokkal és családi vetélkedővel színesítettük a programokat. A programelemek által a város természeti értékeinek népszerűsítésére, valamint a természetvédelem és a környezettudatosság erősítésére is sor került. A szemléletformálás fő célja volt, hogy az emberek felismerjék felelősségüket a környezet- és természetvédelem terén.

A családi napok 2019. június 01-én és 2019. október 03-án került megtartásra.

Zöld klub – Ökotábor megtartása 10 alkalommal

A Zöld Klubok 10×1 hetes programsorozatok, ahol a gyermeke ismereteket cserélhettek a természetvédelem, a környezetvédelem, az ökoturizmus terén. A táborok során szakavatott pedagógusok irányításával minden nap más és más fenntartható és környezetkímélő tevékenységet ismerhettek meg, próbálhattak ki. Szó esett a hulladékcsökkentésről, a gyógynövények és a helyi termékek fontosságáról az önellátás jegyében. Megismerkedhettek a Körösök Völgye tájé értékeivel és örökségével.

Az Ökotáborok 2019-ban 6 alkalommal Békéscsabán, 2021-ben 4 alkalommal Békés Dánfokon kerültek megtartásra.

Ökotáborok képekben

Természetvédelmi kutatás

A projekt célja egy olyan természetvédelmi kutatás megvalósítása volt, amely magába foglalja a vizsgált terület élőhely-monitoringját, a térség Regionális Zöld Infrastrukturális Hálózati Tervét, valamint egy térinfomatikai adatbázist a vizsgált területről.

I. Élőhely-monitoring:  A projektidőszakra szóló adatgyűjtés az élőhely-változások objektív és tudományos nyomon követése. Magában foglalja a növények növekedésének, a kártevők számának vagy az őshonos vadon élő állatok előfordulásának meghatározását; élőhely felmérését és térképezését, a védendő növény- és állatfajok beazonosítását, a jelenlegi természeti-környezeti állapot felmérését, a regenerációs potenciál meghatározását, a beavatkozások szükségszerűségének megállapításait; tájtörténeti felmérést a kiválasztott élőhelyek aspektusából; és a génmegőrzés céljából történő termesztési, illetve tenyésztési lehetőségek feltárását. Kutatási eredmény elérhető itt.

II. Regionális Zöld Infrastruktúra Hálózat Terv (ReGrIN Plan): A tervdokumentum fő célja, hogy megtervezze a zöld infrastruktúra hálózat potenciális összetevőit, és értékelje a projekttérség zöld infrastruktúra rendszerét. A ReGrIN a Körösök Völgye Natúrpark stratégia természetmegőrzési céljainak megvalósulásához járul hozzá. ReGr IN Ter magába foglalja:

  1. térképgyűjteményt (Atlas), amely tematikus és szintézis térképeket tartalmaz;
  2. tervezési útmutatót/kisokost (NoteBook), amely területhasználati kategóriánként határozza meg a térség műszaki infrastruktúráját, tájhasználati formáit és integrálja a térség fejlesztési elképzeléseit;
  3. földrajzi információs rendszert (FIR).